| TnyBZ a întrebat:

Urmeaza sa imi schimb ochelarii de vedere, si am decis sa schimb si ramele. Vazand ca pe internet gasesc rame la preturi mai bune decat la cabinetele medicale, am vrut sa imi cumpar de pe net ramele. Inainte sa fac asta, am sunat la medicul oftalmolog sa il intreb daca conteaza cumva ramele, gen daca se potrivesc, sau merg cu lentilele, pentru ca auzisem ca uneori nu se impaca, iar acesta mi-a spus ca intai sa ma consulte, iar apoi sa comand rame de la el, ca nu se potrivesc la orice lentile ramele. Este adevarat, sau pur si simplu este o smecherie de marketing, ca sa cumpar de la el? S-a mai dus cineva cu ramele proprii cand a schimbat si lentilele?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este adevarat. Dar poti cere indicatiile necesare pentru rame si sa le cumperi de pe net, respectand specificatiile date (si limitandu-te la siteurile care iti ofera informatii complete). Nu ai cum sa comanzi rame inainte de consultatie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrajeli de ale lui.
Suna la un magazin de optica si intreaba daca iti monteaza lentile pe ramele tale si ai sa vezi ca se poate.
Toti medicii oftalmologi iti baga pe gat magazinele cu care lucreaza ei

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Orice cabinet medical de oftalmologie caută sa i si vinda produsele lui, doar nu era "prost" doctorul sa zica da ia de pe net ca sunt bune, omul are interes sa si vanda marfa.