| Radandam a întrebat:

Ca asistent medical de radiologie faci injecții in timpul scolii? Dar ca asistent de farmacie faci injecții in timpul scolii?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca asistent medical trebuie sa inveti bazele tratarii pacientilor, inclusiv injectiile, pansarile ranilor etc.
Aceste lucruri se invata si teoretic, dar si practic.
Nu poti da injectie doar cu diplama in mana. tongue

Specializarile de asistente se fac dupa ce ai invatat bazele universale.

| Radandam explică (pentru Bula):

Frate, eu vreau sa fiu asistent medical de farmacie, de ce ar trebui sa fac injecții dacă eu voi lucra în farmacii? Nu vreau sa fiu asistent medical generalist sa fac injecții. Asta e ideea

| alina2k18 a răspuns (pentru Radandam):

Nu intra in programa injectiile la asistent de farmacie.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Radandam):

Ar fi curios sa nu poti acorda o injectie de prim ajutor, ca personal medical, care se ocupa de medicamente...