| Joker3134 a întrebat:

Ca manager iti trebuie facultate? Si 2.Cu cât iti creste salariu daca avansezi gen la un market ca șef adjunct?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Manager unde? La nea Fanel barul din colt sau la Amazon?

| minrest a răspuns:

Da, iti trebuie. Iti trebuie facultate pentru orice profesie, caci orice profesie intai se invata. Pentru o meserie nu ai neaparat nevoie de o facultate, dar nici mare lucru nu faci cu o meserie. Sigur, daca detii o afacere, poti fi managerul ei fara studii, daca esti un geniu nativ, poti sa dezvolti o afacere de la zero, dar astea sunt exceptii.

| bmerry a răspuns:

In mod normal da, ai nevoie de facultate, dar in ultima perioada se fac o grămada de cursuri de specializare contra cost, care îți oferă o diploma. Dar aici depinde mult de angajator, in funcție de cerințele sale. La fel și cu salariul. Avansarea creste automat si salariul, dar depinde de cât este angajatorul dispus sa ofere. Odată cu vechimea și excelarea in meserie, creste și salariul.