| UnAltUtilizatorTpu1 a întrebat:

Ca sa aduci un nou produs pe piata
Spre exemplu un suc sau un supliment alimentar, iti trebuie aprobare de la FDA?
Stiu ca sunt multe suplimente alimentare in plafare care nu au aprobare si se vand legal.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

FDA este legislație valabilă în America. Orice produs industrial destinat consumului, dacă nu este aliment natural, în România are nevoie de aprobare și omologare.

| doctorandus a răspuns:

Dap, suplimentele nu sunt considerate medicamente.

| doctorandus a răspuns:

Multe suplimente alimentare, in special cele chinezesti, sunt pline de medicamente alopate.

Un supliment alimentar este un produs care poate fi incadrat in mod lipsit de pericol la mancaruri (alimente).