| elenasofia a întrebat:

Ca sa poti prinde wireless trebuie sa ai neaparat un router?

7 răspunsuri:
| MihaiEdy1993 a răspuns:

Semnal wireless poti avea de la orice router wireless. Daca nu ai tu, poti incerca sa prinzi de la vecini din bloc dar marea majoritate sunt cu parola.

| elenasofia explică (pentru MihaiEdy1993):

Iar daca nu prinzi nici de la vecini si nu ai nici tu router nu te poti conecta la wireless?

| MihaiEdy1993 a răspuns (pentru elenasofia):

NU. Wirelessul inseamna conectare la internet fara fir. Semnal wireless este emis numai de routere wireless.

| darrio2007 a răspuns:

Prinzi de la retele wi-fi.Cu un laptop sau cu telefon cu wi-fi.

| CronoLead a răspuns:

In general iti trebuie un router wireless, dar daca nu ai semnal buna poti realiza urmatorul lucru:

Ar trebui sa pui un router pe post de repeater intr-un loc in care e semnal ok la care sa pui antene unidirectionale destule de puternice care sa fie indreptate spre casa/apartamentul tau.

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Da trebuie neaparat

| introduaicinumele a răspuns:

Cine crezi ca da acel semnal wireless? Un Acces Point sau un Router! (router= acces point plus alte functii).
Daca n-ai router in casa poti prinde semanlul de la un vecin care are router puternic. dar ce naiba, un router bun e 90 de lei. nu-i mare investitie, atata timp cat ai un device care se conecteaza la Wi-fi sunt sigur ca ai bani si de un router.