| nukeyly a întrebat:

Care din cele 2 este mai folosit international?
Calului-putere anglo-saxon (notat în literatura română cu HP = 746 W, pentru a se deosebi de cel metric, CP = 736 W )

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Statele Unitre, UK, Liberia si nu mai stiu ce state folosesc HP imperial, restul folosesc HP metric.

Diferenta nu este aia ce arati tu, adica ca HP inseamna una si CP alta laughing CP este in limba romana, doara nu vrei ca cei care vorbesc engleza sa spuna Cal putere.

Deci avem in engelza HP imperial si HP metric, aia e tot.Nu este vorba de international, fiecare tara masoara in sistemul legal din acea tara.
Daca vine o masina din statele unite in RO acolo is trecuti HP imperial, tu ca roman daca vrei sa spui citi cai are in sistem metric, faci conversia.
Deci chestiile astea asa ramain, cand te gasesti cu cineva sau discuti, trebuie sa spui, vorbesti de metru stii desspre ce vorbesti, vorbeste ala de inch, deja intelegi despre ce sistem este vorba.

Ce vreau sa spun, este ca in domniul asta al masuratorilor, nu este ca si engleza limba internationala, te duci in japonia, cei de acolo si tu vorbiti engleza, aici fiecare isi pastreaza sistemul de masurare.

Unde pui ca si RO inca foloseste sistemul imperial in instalatii, Plumbing in engleza, deci nu se masoara in metric, tot imperial, inch sau tol

Mai folosit este cel metric pentru ca majoritatea tarilor folosesc sistemul metric.