| teo_linda a întrebat:

Care e diferenta dintre pasul de dans salsa si pasul de samba?

3 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Cu siguranta cineva expert in asa ceva ti-ar da un raspuns la obiect.
Eu presupun ca este vorba in primul rand de timpii pe care trebuie sa faci pasii
in imaginea din materialul atasat, poti vedea pasii de samba http://www.youtube.com/watch?v=ZQN-GiVgCro&NR=1
si aici de salsa http://www.youtube.com/watch?v=ku4m823r3RY&feature=related

| Apostol_Mihai_1997 a răspuns:

Salut! Si eu sunt dansator de performanta de dansuri latino-americane (salsa, bachata, merengue, regaetton etc.) la Wilmark Dance Academy. Mai intai vreau sa intelegi ca exista 2 tipuri de salsa: salsa originala din Cuba de la mama ei (care se face decat la Wilmark Dance Academy, Salsa Factory, Salsa Picante si inca cateva cluburi care fac salsa in Clubul Salsa 5 Guantanamo) si al doilea tip de salsa este cel al celor de la sportiv care au adaptat acest stil si l-au schimbat in ceva care mie dupa parerea mea mi se pare pur si simplu un dans chinuit si fortat sa fie diferit de cel original. Asa! Diferenta dintre salsa (originala) si samba consta in ritmul diferit: la salsa este 1, 2, 3 5, 6, 7 iar la samba e ceva mai rar adica 1 si 2, 3 si 4 ceva de genul...Alta diferenta sunt miscarile total diferite. Daca vrei sa te apuci de salsa vino la mine aici :http://danceacademy.wilmark.ro/news.html

P.S: Eu fac cursuri cu campioana nationala la salsa Tudoroiu Elena Andreea si poti face si cu Ionut Zamfirescu (campionul national la salsa si partenerul Andreei - Trio Zamfirescu - Romanii au talent) sau poti face cursuri vip cu Wilmark. Sper ca ai inteles. Bafta!

| al3exandru a răspuns:

Eu sunt la dans sportin... dansator de performanta(cha-cha, rumba, samba)! In primul rand pasii de baza sunt complet diferiti...de ex in combinatii(se fac si la salsa si la samba), pasii sunt f diferiti...este adevarat si ce a spus "auran". dar nu este destul... daca vrei mai multe detalii contacteazama pe id-ul:alex_pasindoi. Mi-ar face mare placere sa te cunosc.