| Nume6 a întrebat:

Care e sensul vieţii?

20 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

De sus spre dreapta, jos, apoi spre stânga și înapoi sus.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Calificarea la nemurire.

| Byb2001 a răspuns:

Sa ne bucuram de ea, sa facem fapte bune sa fim optimisti asta e sensul vieti si sa faci ceea ce iti place si te pasioneaza adica o viata ai si trebuie sa ti o traiesti asta e sensu.

| Nume6 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Care e nemurirea că tot mori laughing

| Goete a răspuns:

Oricare ar fi, daca o traiesti fericit a meritat.
Cateodata e mai important sa avem dreptate (si ne omoram pentru asta), decat sa fim fericiti.
Sau sa avem multi bani

| dinaprilie a răspuns:

Probabil ca sunt cam peste 7 miliarde de pareri ( cam cati oameni sunt pe planeta in momentul asta ). Nu te gandi prea mult, oricum imbatranesti rapid.

| Apokales a răspuns:

Sensul vietii nu exista, poti spune asta, in mod obiectiv nu ai unul. Totusi, din nu stiu ce motiv, oamenii isi aleg o poveste pentru acest sens al vietii. Povestea incepe cand cauta in interiorul lor, cand descopera ceea ce le place, atunci ei au un randament mult mai bun pentru ca lucreaza in conformitate cu propria lor natura. Sensul vietii tale il gasesti in interiorul tau.
Poti spune ca sensul vietii este supravietuirea, este adevarat. Chiar si cand cautam sensul vietii, il cautam ca sa evitam durerea, depresia de a fi inutil pentru ca sensul vietii este o minciuna, el nu exista cu adevarat.
Sensul vietii poate fi o poveste dincolo de noi, poate fi slujirea lui Dumnezeu, lui Allah, chiar a unei ideologii. Religia ii introduce pe oameni intr-un univers cu multe peste ei, dincolo de ceea ce pot atinge si le ofera sentimentul de apartenenta la ceva cu mult mai maret, le ofera sensul. Desigur, adevarul este ca suntem foarte mici si neinsemnati, suntem ca o scanteie. Dar ne cream povestea in care ne credem cu totii zeul Ra ce aduce Soarele sau Atlas ce tine pe umerii lui intreaga lume.
N-o sa te cunosti niciodata cu adevarat sau pe de-a intregul, dar incepe prin a face asta si vei afla sensul vietii tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o să-l găsești pe TPU

| Goete a răspuns (pentru Nume6):

Te inseli. Exista multe dovezi de reincarnare.
Dar revenind la sensul vietii, citeste cartea
Conversatii cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch (nu stiu daca e tradusa si in romana)
Mie mi-a oferit un raspuns clar, pe care eu il accept.
Acum - adevarul e flexibil. Eu pot avea dreptate si tu la fel, spunand contrariul. Si nu degeaba spune biblia sa nu judeci.
Judecand creezi energie negativa care se rasfrange negativ asupra Ta.

Aici sunt multe de spus si daca vorbesti cu cineva pentru care tot ce e mai important sunt Banii, atunci rostul vietii pentru el Sunt Banii. Fiecare cu dreptatea si rostul lui.

| halogen001 a răspuns:

Sensul vietii e dat de evolutie si selectia naturala. Toate vietuitoarele au "dorinta" de a trai cat mai mult si mai bine si de a se reproduce si omul nu face exceptie. Alt sens nu exista.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Dinspre naștere spre moarte.

| Goete a răspuns (pentru dinaprilie):

Si care e parerea Ta?

Probabil ca toti cei 7 miliarde au dreptate, ti se pare imposibil ca pentru fiecare sa aiba alt sens?

| Frank51 a răspuns:

Nu are sens, fiecare își face un sens bazat pe principii și dorințe.

| Invictusman a răspuns:

Sensul vieții tu îl faci.
Eu as spune ca supraviețuirea e în ansamblu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa creeam minciuni pentru a da sens vietii. Minciuni care ne ocolesc de gandurile negre.

| dinaprilie a răspuns (pentru Goete):

Statistic da!

| Goete a răspuns (pentru dinaprilie):

Daca statistic ti se pare imposibil, de ce ai lansat.chiar tu ideea ca sunt 7 miliarde de pareri?
Si ai raspuns doar la una din intrebari, continui fara sa ne spui parerea ta, care e sensul vietii pentru tine

| dinaprilie a răspuns (pentru Goete):

Limbajul de lemn loveste din nou. Sapte miliarde de pareri nu inseamna neaparat sapte miliarde de pareri individuale ( de unde si afirmatia "statistic, da" ). Intrebarea initiala este formulata " care este sensul vietii ( si nu care este sensul vietii pentru voi ) drept urmare imi permit sa raspund la fel de evaziv, nonserios, sa iau in ras, sa fac misto, etc etc dat fiind o intrebare filozofica clasica care deschide jumatate din cartile publicate in lumea asta.

| Goete a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu mi se pare deloc o intrebare neserioasa.
Alta chestie e raspunsul tau evaziv.
Suntem unii care dam un sens vietii noastre. Altii care traiesc "evaziv" si cred ca un limbaj neinteles de ei o fi de lemn.

| dinaprilie a răspuns (pentru Goete):

Ok!