| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai frumos sector din Bucuresti(adica cel care are cele mai tari parcuri, cele mai tari mall-uri, cele mai tari scoli, etc.)?

2 răspunsuri:
| happykill a răspuns:

Sectorul 2, dupa parerea meawinking

| adrian_6090 a răspuns:

Sectorul 3, unde Bucureştiul capătă nuanţe de Europa

"Pe unde erau locuri părăsite, au făcut un parc", spune o bucureşteancă din zona Nicolae Grigorescu. Aşa a ajuns Sectorul 3 cel mai verde sector din capitală, unde fiecare locuitor este "oxigenat" de 14, 5 metri pătraţi de spaţiu verde. Mult sub cerinţele UE, dar peste media Bucureştiului.
Sectorul 3 are mare grijă de spaţiul verde
În urmă cu cinci ani, când ieşeai de la metroul Nicolae Grigorescu, vedeai oameni tolăniţi prin boscheţi, într-un spaţiu părăsit după nişte garduri vechi din metal. Acum, aici a fost amenajat un spaţiu în care oamenii pot citi ziarul, riscul de a fi călcat pe picior de pântecul unui şobolan fiind mult limitat.

Şi Piaţa Titan s-a schimbat, cu excepţia acelor veşnice femei care îşi strigă în gura mare produsele aduse din infamul complex Europa. Găseşti spray de muşte şi ciocolată pe aceeaşi masă. iar a naibii masă e chiar la intrarea în piaţă. Dar, după chiloţii "trei perechi la 10 lei", găseşti şi o piaţă aranjată inteligent şi acoperită, în care nimeni nu îşi revarsă produsele peste spaţiul rezervat clienţilor.

Cumpărătorii spun că preţurile sunt acceptabile, devreme cu roşiile costă trei lei, cartofii - maximum 1, 5 lei, ouăle - 0, 4 lei bucata, iar pepenii (fructele sezonului) - cel mult doi lei. "S-a schimbat mult în ultimii ani. Şi piaţa a fost refăcută, să vedeţi cum arăta înainte, nu aveai încredere să cumperi de aici. Mai sunt cârcoteli, unele poate adevărate, dar Negoiţă a făcut treabă",
Sectorul 3 - "cu un pas înainte"

Într-un parc construit în ultimii ani, Titanii, Emilia Iordan a venit împreună cu nepoata. Femeia stă în sectorul 4, dar vine des în trei pentru a avea grijă de copilă. "Să zicem că trei este cu un pas înainte, noi (n.r. cei din patru) am avut primari care ne-au ţinut pe loc. Este clar mai aerisit 3", spune aceasta. La ora 10 dimineaţa, parcul este plin de mame sau bunici care îşi scot copiii la joacă. Lemnul lăcuit, fântânile arteziene, spaţiul verde atent îngrijit, spaţiile de joacă şi terenurile de tenis fac "Titanii" un interesant parc de cartier.

Sectorul 3 - Parcul Titanii, amenajat recent, este preferatul copiilor din zonele Titan şi Nicolae Grigorescu

Pe cea mai mare parte din Theodor Pallady şi pe Nicolae Grigorescu, pistele pentru biciclete se leagă într-un circuit lung şi umbrit de copacii din apropierea trotuarului. Printre blocuri, au fost amenajate mici locuri de joacă, iar băncile şi coşurile de gunoi sunt la tot pasul. Totuşi, absurdităţile urbane nu întârzie să apară: bordură înaltă într-un loc marcat pentru pistă de biciclişti sau clopotele de colectare selectivă pe una dintre piste, aşa cum sunt prezentate pe site-ul antibike.net.

Sectorul 3. La una dintre intrările în parcul Titan, o pălămidă şi un fir de romaniţă fac pereche într-un ghiveci chipurile decorativ