| phidas a întrebat:

Care este pluralul pentru cuvantul "vodca"?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

VÓTCĂ, votci, s. f. Rachiu foarte tare, făcut din alcool de cereale și din apă cu duritate scăzută

Sursa: dexonline.ro

20 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Muci, praf, beat, turta, mahmureala.

cami
| cami a răspuns:

Pai hai sa spunem fiecare in parte cat am avut la romana. Ai impresia ca pe site stau numai doctori in literatura?

| inna a răspuns:

Vodci ...nu are cred laughing

| Psihoyounger a răspuns:

Substantivul ""vodca" este defectiv de plural, adica nu are forma pentru plural. In cazul in care doresti sa te referi la o cantitate dubla, vei spune: "doua pahare de vodca"/"doua sticle de vodca" etc.

Psihoyounger

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Vodcilaughing)

| daddy a răspuns:

Vodci big grin

| snepy a răspuns:

Pai cand ceri o vodka nu zici, "da-mi o vodka ", zici "da-mi un pahar de vodka "sau "2 pahare, 3, 10 pahare sau 2 3 5 sticle de vodka" ala este pluralul sau mai pe scurt
o vodka, doua capete sparte, 3 ambulante, 4 betivi

| just4fun_8801 a răspuns:

Vodci cred

| sese a răspuns:

Betivi?

| idanna a răspuns:

Ia si bea o vodca apoi vezi tu!

| 1968 a răspuns:

Doua voci!

| cd92 a răspuns:

Pai daca vodca e la fel ca tuica ii poti spune tuici.laughing

| nicko a răspuns:

Pai e defectiv de plural adica nu are

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pluralul este:'doua pahare' de vodca sau 'doua sticle' de vodca!laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voci

| goruna a răspuns:

Pluralul este RUSI big grin

| phidas explică:

Se pare ca @Zbenguici a dat raspunsul corect. Bravo!

| kiddo a răspuns:

happy nu cred ca are plural. am auzit de vodci. da nu cred ca e corect.

1 vodca, 2 vodca, 3 vodca...

| verdesinuprea a răspuns:

Vodcuri sau vodce laughing)

| reliever a răspuns:

Nu cred ca are pluralhee hee. Cami la literatura am avut nota 3 in a VII-a si 7 in a VIII-a laughing.