| strumfiiix a întrebat:

Care e pluralul de la cuvantul "scumpete"?

5 răspunsuri:
| Ana a răspuns:

Scumpeturi

| OanaG a răspuns:

Scumpeturi

| LostInDreams a răspuns:

Nu exista un plural, uneia sau unuia singura/singur ii poti spune scumpete, dar de ce ai nevoie sa spui la mai multi odata? nu exista pentru scumpete, pentru scumpa da-scumpe, nu si pentru scumpete.asta daca nu esti creativ, vezi si tu ce iesewinking

| username_8290 a răspuns:

Scumpeti

| Goofy77 a răspuns:

SCUMPÉTE, (2) scumpeturi, s. f. 1. Creștere mare a prețurilor; situație care caracterizează această creștere; perioadă de timp în care prețurile sunt (foarte) ridicate; scumpătate (1), scumpenie.