| Deanme a întrebat:

Care este rolul portului intr-o retea de calculatoare?

Răspuns Câştigător
| AlexandraXII91 a răspuns:

Un port este un nr de 16 biti care identifica in mod unic procesele care ruleaza pe o anumita masina. Orice aplicatie care realizeaza o conexiune la retea va trebui sa ataseze un nr de port acelei conexiuni. Valorile pe care le poate lua un nr de port sunt cuprinse intre 0 si 65535 (deoarece sunt nr reprezentate pe 16 biti), nr cuprinse intre 0si 1023 fiind insa rezervate unor servicii sistem si, din acest motiv, nu trebuie folosite in aplicatii.
Sper ca-ti sunt folositoare raspunsurile acestea! Daca mai ai intrebari legate de info... happy

1 răspuns:
| AlexandraXII91 a răspuns:

Un calculator are in general o singura legatura fizica la retea. Orice informatie destinata unei anumite masini trebuie deci sa specifice obligatoriu adresa IP a acelei masini. Insa pe un calculator pot exista concurent mai multe procese care au stabilite conexiuni in retea, asteptand diverse informatii. Prin urmare, datele trimise catre o destinatie trebuie sa specifice pe langa adresa IP a calculatorului si procesul catre care se indreapta informatiile respective. Identidicarea proceselor se realizeaza prin intermediul porturilor.
Funda? big grin