| anonim_4396 a întrebat:

Care este varsta minima ca sa ma pot angaja?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."

suntserios
| suntserios a răspuns:

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești minor, 14 ani în anumite condiții restrictive, stabilite prin lege.

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

In care lege?

| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Codul muncii. Dar dta știi mai bine, de ce mă întrebi pe mine? Ca să îmi demonstrezi că tu știi, iar eu nu?

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

Pentru ca tot mi-ai zis "dumneata" si "tu". O sa-ti spun si eu "tu". Da! Eu stiu pentru ca mai si citesc. Tu? Articolul 13/Alin. 3 din Codul Muncii: " Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă!" E bine sa citim inainte de a da un raspuns.

| Justme32 a răspuns:

14 ani, dar e nevoie de consinţământul părinților sau a tutorelui legal