| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt diferentele dintre pensia privata si simplele economii in banca?
-Banii directionati catre pensia privata nu sunt impozitati initial, dar sunt impozati la retragere?
-Valoarea pensiei private creste o data cu inflatia sau suma banilor directionati catre pensia privata ramane aceeasi?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pensia privata este in conditiile prevazute de fiecare firma in parte daca-i vorba de pensia suplimentara (se numeste facultativa) pe care o faci tu. Din acea suma pe care o stabilesti s-o platesti ti se va retine impozitul pe venit care este de 10% daca pensia lunara este de peste 2000 lei si 16% daca este peste 3000 lei. Daca-i vorba de suma retinuta din salariu si care se imparte catre stat si un asigurator de pensii private, asta este o suma in valoare de 5, 1 % din salariul brut si va fi taxata lunar cu acelasi impozit de 10 si 16%. Valoarea pensiei creste o data cu cresterea salariului. Daca este inflatie valoarea ei va scade. Nu-ti da nimeni dobanda pe acei bani ca sa ai crestere.