| berelahalba a întrebat:

Cat costa un costum osenesc, sau cel putin acela care il imbraci cand esti mire, nu costumu de mire ci cel traditional?

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy uite un articol ce a fost dat si la tv cu cea mai mare nunta.
Costum tradiţional de peste 10.000 de lei
Tradiţia din Ţara Oaşului spune că mirii trebuie să poarte la nuntă atât haine oşeneşti cât şi haine moderne. Pentru nunta de azi, cea tradiţională, care a început la ora 12.00, mirii au îmbrăcat costume tradiţionale lucrate manual pentru care au cheltuit peste 12.500 de lei. „Pentru hainele mele am plătit aproape 10.000 de lei, iar pentru cele ale viitorului meu soţ am plătit aproximativ 2.500 de lei. Numai clopul a costat 1.000 de lei", a declarat mireasa.