| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Cat la sută reprezintă pretul furnizor al unui obiect de pe eMAG, pc garage etc, gen boxe, placi video, telefoane, în special electronice?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de pretul cu care vine de al distribuitor. Eu am lucrat cativa ani in magazine ca gestionar. ma orientam dupa preturile din celelate magazine si lasam un pic mai jos. Adaos de 100% (cum spune "InvatamProgramare") n-am avut. Cel mai mare adaos l-am avut de 38%. Ideea este ca daca distribuitorul tau este a II-a sau a III-a mana nu mai poti pune un ados mare. Cand primesti un produs ii scazi TVA-ul, ii pui adaousul tau si apoi adaugi TVA-ul nou. Exemplu primesti un produs cu 10 lei. TVA 19% este 1, 90 Lei. Il scazi si raman 8, 10 lei. Pui adaos 20% si rezulta 9, 72 lei. Pui TVA-ul care este circa 1, 80 lei si iese circa 11, 52 bani pretul produsului. Dar daca in alta parte produsul este 11 lei si tu vrei sa-l dai cu 1 ban mai putin (10.99 - pretul psihologic) automat nu mai ai 20% adaos comercial.

1 răspuns:
| InvatamProgramare a răspuns:

Avand in vedere ca preturile aestor magazine este dinamic ( poate diferi chiar de la o zi la alta e greu de dat un raspuns corect). In plus, unele produse (cele mai scumpe) au adaos comercial mai mic, cele mai ieftine, in general au adaos comercial mai mare, chiar si peste 100%. Iar cele de care vor sa scape (sa isi goleasca depozitele) pot avea si adaos de 0%. Un range generic ar fi 20-50%.