| Ronaldo_Messi_2001 a întrebat:

Cate date pot pune maxim pe o cerere scrisa de un parinte pentru motivarea absentelor?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este stabilit un numar maxim de date, doar ca trebuie sa tii seama de 2 conditii:
-cererea de motivare a parintelui nu poate depasit 20 de ore pe semestru;
-crerea trebuie depusa in termen de maximum 7 zile de la reintoarcerea la cursuri, altfel nu va fi luata in considerare.
Conform Regulamentului-cadru aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(5) În limita a 20 de ore de curs pe semestru, absenţele pot fi motivate doar pe baza cererilor scrise ale părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal al elevului sau ale elevului major, adresate învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei, avizate în prealabil de motivare de către directorul unităţii.
(6) Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/ institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte, pe tot parcursul anului şcolar.
(7) Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (5) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

| Adry05 a răspuns:

Eu stiu ca 3 zile

| Freya1 a răspuns:

1 zi cred

| Andersen2k18 a răspuns:

Daca ai lipsit mai multe zile, trebuie sa iti puna toate zilele in care ai lipsit.

| MaryaElenaa a răspuns:

Poti pune in limita bunului simt dar trebuie sa fie consecutive zilele, altfel faci mai multe foi