| Speranta12 a întrebat:

Cateodata stau in fata raftului cu ceaiuri sau dau scroll pe net si nu stiu ce ceai sa aleg. Voi care considerati ca sunt cele mai bune, cele mai aromate ceaiuri? Si de unde le pot cumpara?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu beau ceaiuri cu adevarat naturale, adica plante culese de membrii familiei, uscate si tinute in plicuri de hartie.
Cel mai des beau ceai de tei cu lamaie, uneori beau ceai de busuioc pentru digestie, alteori ceai de mur, pentru a preveni problemele intestinale.
Ceaiul de tei da oleaca de somnolenta.
Am mai baut ceai de menta cu lamaie, pentru aroma.
Daca vrei ceva de gust, orice ceai cu lamaie (ceai de zmeur).
Daca ai pretentii mai mari decat aroma unei buruieni + zahar si lamaie, mai bine iti iei nectar, eventual cumperi fructele si le storci singur.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă stai în fața raftului, cumpără de pe raft. Pui cutiile la nas, le miroși și cumperi pe cele care îți plac.

| romeo78 a răspuns:

În primul rând, să fie ceai 100% din plante, cum sunt cele de la Fares. Nerecomandat ceaiul instant, care are doar numele de ceai, dar nu este ceai! Este un amestec chimic de arome sintetice, mult zahăr, coloranți, conservanți și doar 0, 1% ceai de obicei.
Caută ceai negru, verde natural.

| Speranta12 explică (pentru romeo78):

Pai numai de la Fares am baut toata viata mea. De aia am vrut sa vad si ce alte ceaiuri mai beau oamenii.

| romeo78 a răspuns (pentru Speranta12):

Problema este că numai un ceai doar de plante, fără alte adaosuri este sănătos și bun pentru organism! Restul, este un amestec chimic dăunător organismului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prefer ceaiul granulat. Bun și rece, bun și cald. Însă cel mai bun ceai va rămâne cel de la Julius Meinl. Adică concentrația e foarte mare, nu apa chioară pe care o faci la ibric.

| Țoglă a răspuns:

Ghimbir-Limete de la Fares. Ceaiul meu preferat.

| TristanTzara a răspuns:

Nu mi se pare că tu SearchingHardEnough.