| ionutalexandruion a întrebat:

Cati microni are o coala de hartie cu grosimea de 90g/mp2? 90 microni? sau se calculeaza altfel?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Trebuie sa stii densitatea hartiei in Kg/mc ca sa poti afla grosimea MEDIE a unei foi. Sau mai simplu iei un numar cunoscut de foi si masori teancul cu un subler si rezultatul il imparti la nr. de foi. Oricum in practica pentru a aprecia grosimea se foloseste greutatea pe mp. Hartia obisnuita de imprimanta/xerox are 80g/mp.