| maphiotul a întrebat:

Salutare.
Stiti careva la filtru de apa normal care e montat sub chiuveta de la bucatarie este un filtru de polipropilena, care filtreaza mai bine, unul de 50 de microni sau unul de 5 microni?
Cum se calculeaza?
Mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se ia in considerare care filtru retine mai multe particule si acela este cel de 5 microni, retine toate particulele de peste 5 microni.

| maphiotul explică (pentru Ioandelasal):

Deci de 5 retine mai multe ca de 50, ?
Ca nu inteleg

| Ioandelasal a răspuns (pentru maphiotul):

Nu stiu ce nu este de inteles.
Peste 5 si pana la 50 toate particulele sunt mai mari, filtrele de 5 le retin iar cele de 50 nu le retin.

| maphiotul explică (pentru Ioandelasal):

Puteai simplificar pur si simplu raspunsul, fara alte polemici.
Nu am de unde sa stiu toate prostiile inventate de nu stiu cine.
Pot sa iti dau exemple cand numerotatiile sunt inverse, de exemplu la carligele de pescuit.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Schimba micronii in milimetri si vei intelege. Imagineaza-ti o sita cu gauri de 5 mm si o sita cu gauri de 50 mm, prin care vrei sa cerni nisip. Care din ele va filtra mai bine?

| maphiotul explică (pentru regis):

Cea de 50laughing
Glumesc
Am inteles, dar ma gandeam ca poate fii inversa numerotatia

| BlogdeInstalatii a răspuns:

În general, un filtru de apă cu un rating mai mic de microni va filtra mai bine decât unul cu un rating mai mare. Acest rating indică dimensiunea maximă a particulei pe care o poate filtra. Deci, un filtru de 5 microni va filtra particulele mai mici de 5 microni, în timp ce unul de 50 de microni va filtra particulele mai mici de 50 de microni.

Prin urmare, un filtru de 5 microni va filtra mai multe tipuri de particule și va fi mai eficient în îndepărtarea contaminanților mici, cum ar fi unele tipuri de bacterii sau sedimente mici. Cu toate acestea, filtrul de 5 microni se poate bloca mai repede decât unul de 50 de microni, deoarece va reține mai multe particule, ceea ce înseamnă că ar putea necesita înlocuire mai des.

Este important de reținut că filtrarea apei nu se rezumă doar la dimensiunea micronilor. Tipul filtrului (carbon activat, ceramic, membrană de osmoză inversă etc.), precum și configurarea sistemului tău de filtrare, vor influența și ele performanța totală a filtrului tău de apă. Alegeți filtrul și sistemul de filtrare în funcție de nevoile tale specifice în ceea ce privește calitatea apei.

Exista un filtru pentru apa de la robinet care cucereste Romania.
Il puteti vedea aici: https://blogdeinstalatii.ro/filtrul-de-apa-pentru-robinet/