| Annitu a întrebat:

Ce calităţi trebuie să aibă cineva pentru a deveni psiholog?happy

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Ca sa devii psigolog nu trebuie decat sa fii un om inteligent. Restul calitatile de care ai nevoie o sa le dezvolti pe parcursul facultatii. Majoritatea cazurilos sunt la fel, asa ca pentru rezolvarea lor sunt de ajuns materia din facultate si studiile de caz pe care le discuti la cursuri. Iar cazurile dificile (care sunt destul de rare), nu se asteapta nimeni sa le rezolvi. Daca le rezolvi, totul se bazeaza 60% pe experienta profesionala si 30% pe noroc si 10% pe talent.

10 răspunsuri:
| Last1 a răspuns:

Trebuie sa fie batut in cap

| Sconcsiş a răspuns:

Sa nu fie psihopat laughing

| AnnaMariaaa a răspuns:

Trebuie sa stie sa vb cu oamenii sa- inteleaga sa le dea sfaturi.

| MrHaipa a răspuns:

Tre sa fii calm rau. si asta duce la nebunie laughing

| deyutzyk97 a răspuns:

Rabdare
intelegere
atentie
astea is principalele trebuie sa stii sa sfatuiesti si sa intelegi persoanele...

| Nicolelenaa a răspuns:

Trebuie sa aiba multa rabdare
sa stie sa interpreteze problemele oamenilor
sa dea sfaturi bune
cred ca trebuie si o facultate

si mai multe

funda? big grin

| ahlrh a răspuns:

Un bun psiholog trebuie să întrunească o serie de calităţi specifice, dintre care aş enumera pe cele principale:
1. Să fie un fin observator al manifestărilor general-umane, şi-anume cu privire la cunoaşterea şi „traducerea" celor trei componente ale psihicului oricărui om: ce ştie, ce vrea, ce poate. Discordanţa dintre aceste componente esenţiale ale psihicului indivizilor duce la cunoscutele şi necunoscutele drame şi tragedii umane;
2. Să se cunoască îndeajuns pe sine, dar mai ales să se accepte. Nu există om care să nu-şi raporteze semenii la sine (că vrea ori nu vrea, că recunoaşte ori nu recunoaşte), cu atât mai mult o face psihologul;
3. Să-şi intuiască partenerul (confidentul, clientul), şi-n felul acesta să fie cu „un pas înaintea lui" în a şi-l apropria (a-l trece prin filtrul psihicului propriu);
4. Să aibă darul convingerii, adică să-şi aducă semenii la nivelul lui de percepere (= autopercepere pentru convivii lui), să-i „restituie" prin a le da de gândit cu privire la rezolvarea problemelor lor. Socrate spunea, cu trimitere la filosofi, că aceştia trebuie să „moşească adevărul", adică să-l scoată din oameni, în aşa fel încât aceştia să-l recunoască (pe adevăr) ca absolut evident;
5. Să fie direct, clar şi concis, adică să evite căile ocolite, să spună ce trebuie şi atâta cât trebuie, fără să rănească prin ceea ce spune şi cum spune. Apostolul Pavel îşi sfătuia adepţii să fie buni, blânzi şi îngduitori. (De unde şi calităţile unor preoţi de a fi psihologi apreciaţi);
6. Să uite imediat tot ceea ce a aflat despre X, ori despre Y, ca o condiţie a autolimpezirii, spre a nu se încărca cu „tarele psihologice" (trăirile) aparţinând persoanelor cu care a fost în contact;
7. Să nu se oprească la ceea ce a învăţat. Psihologia e o ştiinţă, dar mai ales e o artă, iar psihologul e un om de ştiinţă, dar mai ales e un artist, căci e, desigur, dotat cu talent său, de psiholog. De aceea am spus că psihologul trebuie să intuiască (să simtă), să fie dotat cu „ceva în plus" faţă de ceilalţi (adică să audă sufletul, să simtă cu inima pulsul celor în suferinţă, ori în bucurie). De la „a te pune în locul celuilalt" (care e o condiţie, dar mai ales o calitate umană comună), până la a accepta ceea ce ai învăţat din manualele de psihanaliză, ori, mai nou, din psihologia abisală (a inconştientului), psihotronică etc., un psiholog care se respectă, vede, aude, emite ipoteze pe care le verifică, sau încearcă să le verifice, încât, prin aceasta, caută şi chiar reuşeşte să înalţe pe noi trepte această artă-practică numită psihologie.
Într-un cuvânt, un psiholog e, sau ar trebui să fie, un om „uns cu toate alifiile", pentru că un psiholog fin are simţuri fine (cam ca prietenul nostru câinele), încât poate fi un bun poliţist, un bun avocat, un bun legiuitor şi chiar un bun şef de stat. Invers, n-ar fi profesional...

SURSA: www.LoveTime.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Empatie.Inteligenta.Putere de convingere.Disimulare.Meticulozitate.Dorinta.Carisma.Fler.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sa fie un bun observator, sa aiba multa rabdare, sa poata asculta si sa inteleaga problemele celui care i se confeseaza. Sa poata sa se "puna in locul celuilalt" / adica empatia. Trebuie sa fie inteligent, un bun sfatuitor. Bineinteles ca dupa terminarea facultatii trebuie sa faca practica alaturi de un profesionist si atunci trebuie sa stie sa "fure" meserie. Trebuie sa aiba o aparenta placuta, linistitoare pentru ca nimeni nu se destainuie unui om incruntat sau apatic. Indiferent de parerea pe care o are ca persoana, nu trebuie sa judece problemele nimanui.

| belle2009 a răspuns:

În opinia mea un psiholog bun trebuie să aibă următoarele calități:
- inteligent
- sociabil
- comunicativ
- înțelegător
- răbdător
- un bun ascultător
- empatic
- cu simțul umorului
- sigur pe sine
- optimist
- să-i transmită pacientului/clientului încredere
- să păstreze confidențialitatea ședințelor.
Sper că ți-am fost de ajutor!
Pa, pa.