| Yamx a întrebat:

Ce calitati trebuie sa aiba un jurnalist?

8 răspunsuri:
| DanAmarandei a răspuns:

Sa gandeasca rapid, sa faca conexiuni pe care oamenii obisnuiti (cititorii) nu le pot face, sa aiba simtul justitiei, sa fie obiectiv, punctual, sa fie mereu dispus sa isi "slujeasca" un subiect / reportaj bun, chiar daca e in toiul noptii sau la distanta, sa nu aibe culoare politica, sa cunoasca limba romana si gramatica ei, sa cunoasca engleza, sa fie pationat de ce face si nu sa scrie un articol "dictat" de sefi sau sponsori doar pentru a castiga un salariu. Succes!

| Bya132 a răspuns:

Trebuie să şti să scrii frumos şi să fi carismatic.

| Archangells a răspuns:

Un jurnalist nu stiu, dar o jurnalista trebuie sa arate bine, sa fie bunalaughingaltfel intra cu greu intr-un trust de televiziune

| MartinLutherKing a răspuns:

Nasimea este jurnalista.Din cate am intrebat-o cand s-a angajat i sau cerut urmatoarele lucruri:Creativitate,experienta(aica sa aiba exercitiu in ceea ce vrea sa practice,in sensul ca trebuie sa exerseze inainte de a scrie pentru ziar), o buna gandire.

Daca vrei sa aflii mai multe angajeazate ca jurnalist, sau du-te la o editura de carte sau ziar si intreaba pe oamenii care lucreaza acolo cam ce calitati ti-ar trebui.Mai mult ca sigur ca iti va fi de folos. Sper ca te-am ajutat.

| DeDiiDeDii a răspuns:

Interes si vointa pentru a duce la capat tot ce tiai propus! FUNDA?

| Soaree a răspuns:

Pai in primul rand un jurnalist trebuie sa aiba Tupeu(foarte mult tupeu), trebuie sa fie foarte insistent sa nu se lase doborat de niste raspunsuri seci, 2. Trebuie sa fie foarte rabdator, 3.Ii trebuie Determinare

| ScumpiQa a răspuns:

Da eu tot nu stiu:d