| graffiti a întrebat:

Ce fel de filme 3d sunt cele de la cinema, la cinema sunt gri ca asa iar alte file de pe internet sunt rosu si albastru, dau funda celui care imi spune un site unde pot vedea filme poze 3d ca la cinema.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Cele care le-ai vazut tu sunt filme CYMK parca adica imaginea este filtrata in cian si magenta. folosind ochelari rosu-albastru se creeaza efectul de 3D

ce vezi la cinema este tot ceva similar numai ca de data asta se folosesc 2 camere simultan, pozitionate la unghiuri putin diferite, in asa fel incat atunci cand sunt redate se suprapun. folosind apoi ochelarii speciali, imaginea devine clara.

ca fapt divers poti sa iti creezi si tu efectul de stereoscopie (3D) prin incrucisarea ochilor.
uite aici o imagine pe care o poti testa.
http://emu.arsusda.gov/snowsite/stereo/images/5254.jpg

trebuie sa iti incrucisezi ochii in asa fel incat sa se formeze o a treia imagine in centru. e destul de greu sa focalizezi si sa suprapui cele 2 imagini dar o data ce te-ai obisnuit e destul de fun.

1 răspuns:
| HelpMeNow a răspuns:

Nu vei putea, iti trebuie si tv/monitor 3d, sunt speciale, dupa cum stii si ochelarii de la cinema sunt plasticati cu lentila neagra, nu dinaia cartonati cu o lentila rosie si una albastra..., ia-ti un tv 3d, ala iti converteste toate canalele in 3d