| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna a relata?

Adica in sensul englez,nu roman,vad des in conversatii "I can relate to that" cand cineva zice niste lucruri asemanatoare cu "I hate broccoli", cineva ar zice "I can relate to that".

Si as mai vrea sa intreb ce inseamna "No enemy retailation" din jocul Heroes of Might and Magic 3.

Multumesc anticipat (daca ati putea spune ce inseamna si anticipat as fi foarte multumit).

Funda.

Răspuns Câştigător
| Stefania888 a răspuns:

1. "relate to" inseamna a fi capabil de a intelege o situatie sau felul in care o persoana vorbeste/ gandeste. Gen cum ai zis tu, o persoana zice ca uraste brocoli, iar tu raspunzi "i can relate to that" adica ''te inteleg'' sau "si eu la fel".

2. Retaliation=revenge adica razbunare, deci probabil ca se refera la faptul ca nu trebuie sa te razbuni pe inamicii tai. (nu joc Heroes of Might and Magic)

3. De obicei, o persoana iti face o favoare, iar tu ii spui DUPA ACEEA "multumesc", dar atunci cand spui anticipat, ii multumesti persoanei de dinainte ca ea sa faca ceva pentru tine.
ANTICIPÁT, -Ă, anticipați, -te, adj. (Adesea adverbial) Realizat înainte de termenul sau de momentul convenit. – V. anticipa.

5 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Sa intelegi situatia sau sa intelegi felul in care acea persoana simte despre un anumit lucru/ situatie.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Relate - raporta, referi
Anticipat - in "avans", inainte de momentul cuvenit

| NotMyFault a răspuns:

To relate nu inseamna a relata laughing se refera in mare parte la "a asocia". De exemplu "the story is releted with the book/ (e asociata, conectata, legata, inrudita, raportata, cum vrei tu). Iar cand cineva iti spune " I can relate to that" se intelege ca persoana respectiva are aceeasi atitudine cu tine fata de ceva anume. In cazul tau, uraste brocoli.
Cat despre "no enemy retailation" e vorba de nici o razbunare, revansa etc a dusmanilor/inamicilor.

| readytofly a răspuns:

I can relate to that = Inteleg ce zici, Ma identific cu asta, Si eu
No enemy retaliation = Fara replica/raspuns (militar) din partea inamicului

| I3lacK a răspuns:

Cand cineva spune "I can relate to that" la o afirmatie de genul "I hate broccoli", inseamna ca si persoana respectiva il uraste. Cand spui ca ceva este relatabil (relatable) inseamna ca si tu esti de aceeasi parere in legatura cu un anumit lucru.