| miry2013 a întrebat:

Ce inseamna cand sughiti?

9 răspunsuri:
| DdDiX a răspuns:

Se spune că te pomeneşte cineva sau că te înjură cineva, dar acestea sunt numai niste superstiţii.

| Iuliaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Sughiţul este o contracţie spasmodică a muşchiului principal respirator – diafragma. Se manifestă printr-o inspiraţie bruscă cu închiderea glotei. Aceasta determină zgomotul şi senzaţia de sughiţ. În stările normale se întâmplă de obicei când se bea apă rece sau se mănâncă prea multe paste compacte. Dar e şi un sughiţ… care poate fi un „semn", dar nu cel ce i se conferă prin superstiţie. Poate fi astfel efectul unor stări de boală, ca, de pildă, obstrucţiile esofagului, pleureziile, insolaţia, şocul de lumină, traumatisme, plăgi ale toracelui. Medicii constată că sughiţul se produce în general atunci când există focare de excitaţie puternică a nervului frenic. kiss sper ca te-am ajutat!

| Iuliaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns (pentru DdDiX):

Sughiţul este o contracţie spasmodică a muşchiului principal respirator – diafragma. Se manifestă printr-o inspiraţie bruscă cu închiderea glotei. Aceasta determină zgomotul şi senzaţia de sughiţ. În stările normale se întâmplă de obicei când se bea apă rece sau se mănâncă prea multe paste compacte. Dar e şi un sughiţ… care poate fi un „semn", dar nu cel ce i se conferă prin superstiţie. Poate fi astfel efectul unor stări de boală, ca, de pildă, obstrucţiile esofagului, pleureziile, insolaţia, şocul de lumină, traumatisme, plăgi ale toracelui. Medicii constată că sughiţul se produce în general atunci când există focare de excitaţie puternică a nervului frenic.

| mihaelaalol a răspuns:

Din cate stiu, se spune ca vorbeste cineva de tinebig grin

| Osirius a răspuns:

Inseamna ca ti se contracta diafragma (in cavitatea toracica).

| MariaCristinnaa a răspuns:

Se zice ca vorbeste cineva de tine.De obicei asa este happy

| DdDiX a răspuns (pentru Iuliaaaaaaaaaaaaaaa):

Mulţumesc. Ştiam şi eu asta stai liniştită. laughing + orice om ştie să dea o căutare pe google. Să nu crezi că îmi demonstrezi că eşti vreun geniu nedescoperit.

| Divamoderna435 a răspuns:

Ca te vorbeste cineva de rau (superstitii)

| Crucified a răspuns:

Înseamnă că sughiţi.