| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla atunci cand sughitam? Se zice ca am iritat cu ceva stomacul, sau dupa ce am baut bauturi carbogazoase dar eu intr. o zi n.am baut si n.am mancat nimic si am sughitat o singura data dar tare...care sunt superstitiile pentru sughutat? unii zic ca atunci cand sughiti inseamna ca se gandeste cineva la tine si daca ii rostesti numele si a2a oara nu mai sughiti inseamna ca el/ea s-a gandit la tine iar altii spun ca cineva te pomeneste de rau. Voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Printre cele mai tipice si des incriminate cauze se numara:
- Distensia gastrica determinata de ingestia unor cantitati crescute de mancare sau alcool;
- Aerofagia (ingestia de aer);
- Modificarea brusca a temperaturii ambientale;
- Modificarea temperaturii din stomac (prin consumul unor produse excesiv de calde sau reci);
- Excesul de alcool sau tutun;
- Stresul extrem, starile anxioase pot declansa si ele un episod de sughit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt ramane o bula de aer pe intestinul subtire, si pana nu o eliminam prin diferite moduri gen: contractii are muschilor, sau sa bei un pahar cu apa aceasta persista. Funda?batting eyelashes

| cozmaandra a răspuns:

Cand sughiti chiar daca nu simti inseamna ca iti este frig