| AndreiMunteanu2003 a întrebat:

Ce inseamna cand un avion se angajeaza? Inseamna ca aterizeaza?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca se "angajeaza" intr-o anumita operatie/ manevra (de decolare, aterizare, ridicare, coborare, intiarcere samd). Cu alte cuvinte, inseamna ca se pregateste sa inceapa o anume manevra.

| mihai69 a răspuns:

Din păcate răspunsul dat de @Anestezia e total greșit.
Angajarea (stall în engleză) este momentul când un avion pierde portanța și începe să cadă liber, necontrolat.
Piloții au foarte puțin timp la dispoziție pentru a prelua din nou controlul aeronavei, și asta doar dacă erau la o altitudine destul de mare.

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

E vreun răspuns dat de aia vreodată corect?

| mihai69 a răspuns (pentru Adry05):

Habar n-am, nu fac astfel de statistici. Știu doar că mă ignoră și astfel nu am putut să-i și votez corespunzător răspunsul de mai sus.

| Adry05 a răspuns (pentru mihai69):

Nici nu trebuie să faci, doar să citești, cum a fost cazul și aici, răspunsuri la diverse întrebări. n-a fost întrebare unde s-o găsesc să nu trebuiască să menționez că zice numa prostii, o și iau bieții oameni în serios