| GolopențaAdrian a întrebat:

Ce inseamna procesor logic? La mine arata ca am 4 procesoare logice dar procesorul e dual-core adica cu 2 nuclee.

Răspuns Câştigător
| alexboss2020 a răspuns:

Inseamna ca ai hyper threading sau SMT(AMD), adica ai 4 fire de excecutie pe care ambele nuclee se pot duce!
ATENTIE! Thread-urile nu sunt ca nucleele, un procesor cu 6 nuclee si 6 thread-uri bate fara probleme unul cu 4 nuclee si 8 threaduri! Dar totusi aceste thread-uri te ajuta foarte mult, este bine ca ai un CPU dual core cu 4 procesoare logice deoarece daca nu ai dispune de hyper threading ai avea lag in jocuri deoarece jocurile necesita minim 4 thread-uri si 2 core-uri iar cele mai noi jocuri necesita si mai multe nuclee si thread-uri! Sper ca ai inteles! Presupun ca ai un procesor de la Intel!

| GolopențaAdrian explică (pentru alexboss2020):

Da am procesor de la Intel!

| alexboss2020 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Pentium g4560?

| GolopențaAdrian explică (pentru alexboss2020):

Nu I5 7200U de 2, 5 ghz pana la 3, 1 ghz!

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu exista procesor logic, ci doar nuclee logice. Procesorul tau are 2 nuclee fizice reale, si inca 2 nuclee virtuale. Nucleele virtuale pot face calcule separat de cele reale, de aceea exista un plus de performata.

| Superior a răspuns:

Procesor logic = thread.
Tu ai 4 thread-uri, adica 4 nuclee "false". Inseamna ca cele 2 nuclee (Reale de altfel) pot lua locul a 4 nuclee.