| MITZANUL a întrebat:

Ce masa are un metru cub de zapada uda?

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Este cunoscut faptul că sloiurile de gheață plutesc deasupra apei, de unde putem deduce că gheața, deci implicit zăpada, are o densitate mai mică decât apa.

1 metru cub de apă cântărește în condiții normale 1 tonă, iar aici fiind vorba de zăpadă udă (un amestec de apă în cele 2 stări de agregare), cel mai probabil are o densitate apropiată de cea a apei lichide aflată în condiții normale.

În lipsa unor date concrete despre materia analizată, nimeni nu îți poate spune cât cântărește 1 m cub de zăpadă, însă putem deduce logic că aceasta cântărește mai puțin (și totuși destul de aproape) de 1000 kg.

Bye-Bye! happy

| MITZANUL explică (pentru dorikut):

Si chiar nu ai nicio intrebare? Foarte tare!

7 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Interesanta intrebare...dar depinde cat de unda e zapada.

| MITZANUL explică:

Cineva mi-a zis ca ar avea mai mult de o tona iar eu zic ca e imposibil. Voi ce ziceti?

| oo3 a răspuns:

„un metru cub de zăpadă „pulver" are dub 50 kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar un metru cub de zapada "uscata?"

| MITZANUL explică (pentru anonim_4396):

Vezi raspunsul lui oo3.

| dorikut a răspuns (pentru anonim_4396):

Conform studiului "The Physics of Glaciers" publicat de W. S. B. Peterson în 1994, zăpada abia căzută (care nu a apucat să se ude sau să se taseze) are o densitate cuprinsă între 50 și 70 kg/m3.