| r0b3rt a întrebat:

Ce spuneti de configurata asta?

Placa de baza Gigabyte H61M-DS2, socket 1155

Placa video MSI nVidia GeForce GT630, 1024MB, GDDR3, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E

Procesor AMD A4 X2 5300, 3400MHz, Socket FM2, Box

2x Memorie Kingston 2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM Single Rank

3 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Nu il baga in seama pe vladeanu, nu stie nici macar sa faca diferenta dintre mazare si fasole chiar de una e verde si ailalta galbena.

Procesorul, e ok, dar prefer Intel, iti sugerez i3. Placa de baza e ok (dar daca mergi pe varianta i3 iti va trebuii una cu socket 1155).
Placa video... well e decenta, ofera exact ce platesti. Dar incearca ceva pe 192 / 256 bits chiar daca pornesc de la 550 lei, dar esti mai bine asa.
La placile video nu conteaza DOAR ramii, busul e cam mic. E ca si cum ai avea un bidon de 5 l, da lichidul poate sa curga doar printr-o gaura de 2 cm. Cu cat e busu mai mare ai gaura mai mica, si ai o banda mai mare.

Memoria ram e suficienta, dar uneori simt ca 8gb sunt mai buni decat 4.

Just my 2 cents.

i3 - 500 lei, placa de baza 250 lei, rami 200 lei, placa video decenta 600 lei.
Ce buget ai?

| r0b3rt explică:

Hm. pai eu am vrut sa ma incadrez cu totul in 800lei big grin

| vladeanu a răspuns:

Placa video e cam proasta ai nevoie de una de 2gb pentru performanta crescuta dar depinde dc faci overcloack si e ok procesoru