| MickeyMouse69 a întrebat:

Cine este de fapt Baphomet?
Unele surse spun ca este un demon,altele ca ar fi un zeu pagan,unele spun ca are legatura cu illuminatii, altele ca nu.
Care e adevarul? happy

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Numele lui Baphomet al Cavalerilor, care ar trebui pronunțat cabalistic invers, este compus din trei abrevieri în limba latină: Tem. ohp. AB., Templi omnium hominum pacts abbas, „tatăl templului păcii al tuturor oamenilor".

cam greu cu observatia la tine. Ti-am redat esentialul, ideea nu este copy /paste-ul de pe wikipedia dude, ti-am aratat ceva elcovent.

Pana mea Baphomet, nu e un ceva de definit ca si o teorie.
In cazul templierilor abrevierile latinesti "Tem. ohp. AB" se referea la Baphomet.
cu timpul, practicantii ocultismului au dat o alta dimensiune a Baphomet, pornind de la practicile oculte din antichitate.

in conceptia lui Eliphas Levi asupra lui Baphomet, descrierea o facea altfel: "capra sabatica sau baphometull lui Mendes", un simbol compus din patru surse: capra din infern care era venerata de vrajitoare la sabbat; idolul templierilor; o mareata capra venerata ca fiind zeita fertilitatii in Mendes, Egipt; si imaginea demonica din atuul traditional din cartile de tarot din Marseilles.

Acum ca tot m-am agitat pentru tine ma astept la o funda.
Sanatate!

14 răspunsuri:
| Bernoullie a răspuns:

Baphomet este o creatura cu cap de tapla care se inchina francomasonii si cavalerii templieri, un simbol al ezoteriei, pe scurt un demon.

| Seby90 a răspuns (pentru Bernoullie):

Poti spune asta cu mana pe inima pentru ca... l-ai vazut? Ai vb cu el si ti-a confirmat?

Atata timp cat el de fapt nu exista poate fi oricine.

| Bernoullie a răspuns (pentru Seby90):

Who cares?

| Seby90 a răspuns (pentru Bernoullie):

You?

Tu ai raspuns, deci esti sigura despre ce stii.
Ba chiar, mi-ai mai raspuns inca o data, paradoxal chiar, spunand "cui ii pasa" cu intentia de a atrage atentie si a dovedi ca iti pasa mai mult decat admiti.

| Bernoullie a răspuns (pentru Seby90):

Esti tare

| Seby90 a răspuns (pentru Bernoullie):

Da, ma intaresc cand ma uit la poza ta. Poate asta te va face sa taci thinking

| Bernoullie a răspuns (pentru Seby90):

Baphomet nu exista oricum

| Seby90 a răspuns (pentru Bernoullie):

Si atunci, de unde poti tu sa fii atat de sigura ca el este x sau y, si facea ce facea. Daca nu exista?

E ca si cum as comite o crima si as sustine ca dumnezeu a facut-o, el nu exista, nu se poate apara, deci trebuie sa ma crezi pe cuvant ca prietenul meu imaginar a facut crima in locul meu.

| Bernoullie a răspuns (pentru Seby90):

Calmaa!

| Seby90 a răspuns (pentru Bernoullie):

Sunt foarte calm, chestia asta imi tine drept cafea dimineata. Ma trezeste din somn, ma face sa gandesc love struck

| MickeyMouse69 explică (pentru Seby90):

Bine,am pus o intrebare. Astept un raspuns normal!

| vangaelis a răspuns:

Bafomet (Baphomet) este un nume apărut pentru prima oară în stenogramele proceselor templierilor la începutul secolului al XIV-lea. Unii istorici moderni consideră că numele este o scriere greșită, în franceza veche, a numelui Mahomet (Mahomed).[1]

În secolul al XIX-lea, numele a fost popularizat datorită unor scrieri pseudoistorice care au încercat să lege cavalerii templieri de unele teorii ale conspirației, discutând despre distrugerea ordinului lor. Numele Bafomet (Baphomet) a devenit atunci asociat cu o imagine de "capră sabatică" desenată de Eliphas Lévi.

Ocultistul francez Eliphas Lévi a susținut că numele a fost derivat din codarea cabalistică:[2]

Numele lui Baphomet al Cavalerilor, care ar trebui pronunțat cabalistic invers, este compus din trei abrevieri în limba latină: Tem. ohp. AB., Templi omnium hominum pacts abbas, „tatăl templului păcii al tuturor oamenilor".

| MickeyMouse69 explică (pentru vangaelis):

Wikipedia,vreau o definitie cat se poate de normala si gandita de voi. Parerea voastra.winking

| vangaelis a răspuns (pentru MickeyMouse69):

Numele lui Baphomet al Cavalerilor, care ar trebui pronunțat cabalistic invers, este compus din trei abrevieri în limba latină: Tem. ohp. AB., Templi omnium hominum pacts abbas, „tatăl templului păcii al tuturor oamenilor".

cam greu cu observatia la tine. Ti-am redat esentialul, ideea nu este copy /paste-ul de pe wikipedia dude, ti-am aratat ceva elcovent.

Pana mea Baphomet, nu e un ceva de definit ca si o teorie.
In cazul templierilor abrevierile latinesti "Tem. ohp. AB" se referea la Baphomet.
cu timpul, practicantii ocultismului au dat o alta dimensiune a Baphomet, pornind de la practicile oculte din antichitate.

in conceptia lui Eliphas Levi asupra lui Baphomet, descrierea o facea altfel: "capra sabatica sau baphometull lui Mendes", un simbol compus din patru surse: capra din infern care era venerata de vrajitoare la sabbat; idolul templierilor; o mareata capra venerata ca fiind zeita fertilitatii in Mendes, Egipt; si imaginea demonica din atuul traditional din cartile de tarot din Marseilles.

Acum ca tot m-am agitat pentru tine ma astept la o funda.
Sanatate!

| Simon_Maria_1993 a răspuns:

Baphomet este un nume dat de templieri numelui Mahomed si care a fost transformat de către iluminati, diverse teorii ciudate ale conspuratii si alti tacaniti într-un demon cu cap de tap si cu o stea aparent evreiască pe frunte.Asta e rasism, sa stiti.Saracii evrei.Acum sunt vinovati de toate rautatile din lume.