| Alex_6294 a întrebat:

Cine imi spune la aceste cerinte, ii dau FUNDA!

1.Numeste cate un sinonim pentru urmatoarele sinonime : a schimba, a ivi, a preface, a face, a preschimba

2.De explicat rolul cratimei si-n cratima marcheaza lipsa vocalei â, rapiditate in rostire, uneste, pastreaza ritmul si masura versurilor.

3.De alcatuit propozitii sau enunturi, care contin : nas, as lua nasul la purtare.
De alcatuit enunturi cu sensuri denotativ sau cu sensul conotativ.
Denotativ de baza
Pe cer, am vazut o stea
Conotativ de baza
Ea este o steau

4.Precizeaza teme, motive literare

5.Mentioneaza 4-5 marci lexicogramaticale, ale subiectivitatii.

6.Sa selectam proverbele, singular sa plural

7.Selecteaza secvente care sugereaza dimensiunea temporala

8.Figuri de stil
Epitetul
Codri de argint, vazduhul tamaiet
Enumeratie
Mere, pere
Repetitia
Ploua, ploua, ploua
Interogatia retorica
Envocatia retorica
Inversiune
Metafora este rezultatul unei comparatii
Leoaica tanara, iubirea

Subiectul 2
1.Ilustreaza 2 trasaturi ale genului liric, poetul isi exprima, sentimentele....mai departe

2. Testul este structurat in versuri sau strofe

3. Poetul foloseste figuri de stil

4.De comentat o strofa

1 răspuns:
| PepiChuxD a răspuns:

Ce naiba ar trebui cineva sa-ti spuna la o tema rezolvata?!