| andrey843 a întrebat:

Cine imi spune si mie exact ce inseamna a se pocai?

5 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

a te pocăi înseamnă „a te întoarce de la păcat", a regreta tot ce ai facut rau. Sa te pocaiesti nu este usor, dar nici greu. Trebuie sa renunti la eu-l tau si sa il lasi pe Hristos sa iti conduca viata. Sa iti dai seama ca ai nevoie de Dumnezeu!

| Danyelusha a răspuns:

POCĂÍ, pocăiesc, vb. IV. Refl. 1. (În concepțiile religioase) A-și mărturisi păcatele săvârșite, a se căi și a căuta să obțină iertare prin post și rugăciuni. ♦ A manifesta părere de rău, a avea remușcări, a se căi pentru o faptă, o greșeală etc. ♦ Tranz. fact. A face pe cineva să-și mărturisească păcatele sau greșelile și să se căiască de ele. 2. A deveni adept al anumitor secte religioase creștine. – Din sl. pokajati sen.
Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| VanessaTPU a răspuns:

A-si marturisi pacatele savarsite.a se cai pentru ele...prin rugaciuni. posthappy

| Cristea1990 a răspuns:

Sa iti schimbi religia! Ce înseamnă a te pocăi? Să începem cu o definiţie din dicţionar care spune că a te pocăi înseamnă „a te întoarce de la păcat… a simţi tristeţe şi regret