| k1dd a întrebat:

Cine Ma Ajuta Cu Niste Propoziti...Costruiti Trei Enunturi In Care Sa Avetzi Cate Un Subs Obtinut prin schimbarea valorii gramaticale din adjectiv adverb si interjectii dau fundita; x

3 răspunsuri:
| Andreeeeee a răspuns:

Nu facem teme pe TPU.

| Princess_7414 a răspuns:

Adjective:Galben--->Are un tricou galben.
Acel peisaj este frumos.
Interjectie:Of.->Offf.

Substantive din:->adjective:->Galbenul este culoarea mea preferata.
->Frumosul imi place.
*Conversiunea din adjectiv in substantiv se face prin articulare.

Substantiv din interjectie:Are si el un of al lui.

Sper ca te-am ajutat.

| roxana_4992 a răspuns:

Bnbnb n frumosul tranverseaza strada subst din adj; aproapele lui s-a accedentat asuybst din adv; n-a auzit oful subst din adv