| ralfy a întrebat:

Cine stie legenta mesterul manole?

4 răspunsuri:
| Șâret a răspuns:

Ce desteapta e Bibi rolling on the floor

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Mai bine ai citi balada...nu ia mult timp si intelegi tu ceva din acea balada, iti imaginezi tu ceva, etc e mult mai bine asa, adica stramosii s-au chinuit sa compuna balada, iar noua ne e lene sa citim...penibil

| Bibiiubesteciocolata a răspuns:

Pai citeste balada! Dar...erau 10 mesteri printre care si Manole care au fost pusi sa construiasca o biserica.De fiecare data and incepeau sa construiasa biserica se darama asa ca sau rugat lui Dumnezeu.si Dumnezeu i s-a aratat in vis si i-a spus sa zideasca in zid prima sotie care vine cu mancare.Afara era furtuna dar sotia lui manole tot a venit sai aduca de mancare chiar daca era insarcinata.Manole a zidito in zidul bisericii si astfel biserica nu sa mai daramat! Pt mai multe detalii citeste balada! Funda?:d

| dordel_2176 a răspuns:

Eu