| Roland99 a întrebat:

Cu ce camera ar trebui sa filmez pentru a putea sa le editez in Adobe premiere pro?

1 răspuns:
| BigBadSheep a răspuns:

Cu orice cameră. Adobe premiere pro procesează fluxul video care este înregistrat în calculator sau recepţionat prin intermediul plăcii de captură. Şi toate programele sunt aşa.
Acum depinde de tine... dacă vrei să ai mai puţină bătaie de cap utilizează videocamere care înregistrează pe SD sau pe hdd intern. Sau pe DVD
Cu ceva mai multă bătaie de cap datorită fluxului mare de date ce trebuie transferate între cameră şi calculator mai sunt videocamerele care îţi permit să descarci filmatele prin intermediul conexiunii USB.
Puţin recomandat - deşi sunt sigur că în mod normal în comerţ nu se mai găsesc, sunt vechile camere de înregistrat pe 8 mm sau pe 16 mm. Aici îţi va trebui placă de captură video în calculator deoarece ieşirile audio/video de pe cameră sunt de obicei prin RCA sau S-Video.