| zlatadaiana a întrebat:

Cum analizez un pronume demonstrativ care intra in acord cu un substantiv si devine adjectiv pronominal demonstartiv? ca un adjectiv sau ca un pronume?

3 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

Il analizezi ca pe un adjectiv, pentru ca devine adjectiv, acordandu-se cu substantivul. Eu asa stiu ca se face. Era ceva de genul: [cuvantul]- adjectiv pronominal demonstrativ, persoana [persoana substantivului], genul [genul substantivului], cazul [la fel, cazul substantivului] si numarul [tot al substantivului] happy

| eveline a răspuns:

Daca se acorda cu subst. faci asa:intai analizezi pronumele cu gen nr fel si apoi scrii se acorda in gen numar si caz cu subst...si scrii ce gen ce nr si ce caz are subst...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu eu de este ca nu ma am cu romana