| RaduTN a întrebat:

Maine o sa am test la romana din pronume (pronume posesiv,personal, reflexiv, demonstrativ, adjectiv pronominal demonstrativ/posesiv) si nu prea le stiu atat de bine. Mi le puteti explica, va rog? Si am o intrebare

Cand este adjectiv pronominal demonstrativ sau posesiv? Mi se pare cel mai greu dintre toate.

Răspuns Câştigător
| Camrry a răspuns:

PRONUMELE PERSONAL este un pronume care desemnează persoane, animale sau lucruri, atribuindu-le una din cele trei persoane gramaticale.
În propoziție îndeplinește în general aceleași funcții sintactice ca substantivul.La persoana a III-a, se referă la un substantiv sau la un grup nominal prezent în context (de exemplu: Pe Popești nu-i invităm. Ei nici nu așteaptă asta).
Si formele banuiesc ca le stii, daca nu le gasesti tu cumva, dar pe scurt sunt:
-in N:eu,tu,el/ea etc
-in Gsadai,ale, a, ai) lui/ei/lor
-in V: tu!
-in D: formele acc si neacc
-in Ac: formele acc si neacc

PRONUMELE DEMONSTRATIV inlocuieste numele unui obiect, aratand departarea - apropierea, identitatea si diferentierea fata de un obiect.
Adica se grupeaza in:
-pron. dem de apropiere - departare
-pron. dem. de identitate
-pron. dem. de diferentiere
(Aici cauti formele)
Cand pron. dem. se acorda in gen, nr. si caz cu subst. care il determina devine ADJECTIV PRONOMINAL. DEMONSTRATIV (care are fc. sint. de ATRIBUT ADJECTIVAL).
Se refera la: aceasta, acesta etc.

PRONUMELE POSESIV înlocuiește numele posesorului unui obiect, este precedat de articolul posesiv și are forme care arată persoana și numărul pronumelui și dau indicații despre genul și numărul substantivului care denumește obiectul posedat.
Formele la MASCULIN:
SG:al meu, al tău, al său, ai mei, ai tăi, ai săi
PL:al nostru, al vostru, ai noștri, ai voștri
Formele la FEMININ:
SG:a mea, a ta, a sa, ale mele, ale tale, ale sale
PL:a noastră, a voastră, ale noastre, ale voastre
PRONUMELE POSESIV nu are formă proprie la persoana a III-a plural. Pentru a indica mai mulți posesori, se folosește pronumele personal de persoana a III-a plural: al (a, ai, ale) lor.
Cand se acorda in gen, nr. si caz cu subst. pe care il det. pron. pos. devine ADJECTIV PRONOMINAL POSESIV.
Adjectivul pronominal posesiv se declină împreună cu substantivul determinat.
Se refara la: meu, tău etc.

Ok, bafta! laughing
Sper ca ai inteles ceva. laughing)

| Camrry a răspuns (pentru Camrry):

Stai, si ala reflexiv laughing
Pronumele reflexiv este tipul de pronume care ține locul obiectului asupra căruia se exercită direct sau indirect acțiunea verbului, fiind identic cu subiectul propoziției, și având aceeași persoană cu verbul.
Pron. reflex. are:
-forme acc si neacc
-se afla numai in cazurile A si D
-exista forme proprii numai pentru pers. a III-a
In A:
-forma acc: (pe) sine
-forma neacc: se, s-
In D
-formele acc: siesi, sie
-forma neacc: isi, si

1 răspuns: