| VisătoareaDePeLună a întrebat:

Cum evidențiez într-o lucrare faptul că am preluat un tabel dintr-o carte? Trebuie să apelez la notele de subsol?

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Oricum deasupra tabelului ai o scurta descriere sau explicatie, sau macar un titlu; adaugi si ''preluat din'', ''dupa'' sau ce formula vrei tu. Prin note de subsol, e cam incomod pentru un tabel.

| gratargratar a răspuns:

Fiecare tabel trebuie numerotat. De asemenea, trebuie sa primeasca un titlu. Acestea se pun chiar deasupra (sau dedesubtul) tabelului. Deci nu in notele de subsol!

Spre exemplu:
Tabelul 1: Numarul persoanelor de sex feminin din Bucuresti

In cazul in care tabelul a fost preluat dintr-o carte, pui in felul urmator:
Tabelul 1: Numarul persoanelor de sex feminin din Bucuresti (sursa: Averescu, 1999).

Iar in bibliografie scrii referinta respectiva:
Averescu, George - "Nu stiu ce", ed, an etc.

Aceasta este metoda standard. Daca vrei sa procedezi mai simplu, poti adauga sursa ca nota de subsol la titlul tabelului. Dar aceasta metoda nu se foloseste in lucrarile academice.