| Anomim2025 a întrebat:

Cum faceți să vă abțineți de la mâncărurile nesănătoase?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Simplu... incerc sa echilibrez cantitatea de mancare nesanatoasa consumata cu cea nesanatoasa. happy

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Studiez lista de ingrediente si cum se "comporta" marfa.
Cu cat o mancare sau bautura are lista de ingrediente mai lunga si scrisa mai marunt, cu atat mai mare mi-i placrea s-o las pe raft, in magazin.
Nu mananc fructe care nu se strica, lapte cu garantie de un an, mezeluri care nu se usca sau nu se strica, etc.

| Freya1 a răspuns:

E foarte greu tentatia e mare laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru mine este simplu : intru pe TPU, citesc intrebari traznite, mi se face greata si imi trece pofta.winking laughing

| AnastasiaK a răspuns:

Majoritatea mancarurilor nesanatoase contin proteine foarte putine sau deloc laughing Asa ca in general nici nu ma tenteaza, deci n-am nevoie sa ma abtin. Iar atunci cand chiar vreau ceva anume, nu ma obosesc sa incerc sa ma abtin. Se intampla prea rar ca sa conteze happy

| Mclaren12 a răspuns:

Când conștientizezi cât de nesănătoase și dăunătoare sunt nu cred că-ți mai vine să le mănânci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. Stiu ca nu imi fac bine si nu mananc. Nu simt nici pofta macar. Sunt putin obsedat de sanatatea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in general ma abtin)), numai de la cola n-am reusit.Nici macar nu imi place mancarea de tip fast-food.

| 393Dan a răspuns:

Nu ma abtin xD cam imi fac toate poftele

| FoxyM a răspuns:

Cu mâncăruri sănătoasewinking

| Raniaa a răspuns:

Cu multă ambiție happy

| Yon1470 a răspuns:

Ne abtinem consumand alte mancaruri nesanatoase! Poti incerca si tu!

| Anonima6789777 a răspuns:

Pai uite e simplu, iti spui in mintea ta " nu trebuie sa mananc ". " nu imi face bine", " Vreau sa fiu sanatos/sanatoasa" si chiar nu mananci. Sau incearca sa iti faci scarba de acele manacruri, gandeste-te la ceva scarbos in legatura cu ele.

| farfuriaverdex a răspuns:

Gasesti un inlocuitor sanatos, exemplu concret: imi era pofta de branza din cea care se topeste (eu sunt vegana deci am folosit varianta vegana) si in loc de paine (cum imi doream foarte tare) am copt un dovlecel.

| Volsvagan70 a răspuns:

Nu imi prea plac. Imi place doar Shaorma, pe care o mananc cam o data pe luna. In loc de dulciuri mananc fructe (mai mananc si o ciocolatica din cand in cand), in rest doar mancare gatita. Urasc McDonalds, pur si simplu imi e scarba sa mananc de la ei.

| nhhv a răspuns:

Efectiv nu mănânc. Pot să mă abțin.