| User21 a întrebat:

Am si eu o intrebare:
Cum pot sa ma dezobisnuiesc de mancarurile nesanatoase (pizza, shaorma, McDonalds)? Voi, cei care ati facut asta, cum ati reusit sa va abtineti?
Orice as face, tot nu pot macar de 2 ori pe saptamana sa mananc o pizza sau o portie de clatite...sau ceva la Mc, atunci cand merg miercurea la film.

Stau in Regie. E nasol ca, atunci cand raman fara mancare de acasa sau cand mi-e pofta, am 100 de variante sa comand mancare d-asta.

Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daiiiy a răspuns:

In primul rand iti trebuie foarte multa vointa, pentru ca daca nu vrei cu adevarat sa te scapi de obiceiul acesta nu ai sa reusesti.Trebuie sa stii ca nu este sanatos sa mananci toate porcariile acelea si ca iti fac TIE rau! Incearca sa mananci cate un fruct atunci cand iti vine pofta de mancare nesanatoasa...Dar nu uita, in primul rand iti trebuie VOINTA :*

| User21 explică (pentru Daiiiy):

Acum e si nasol, cand o sa vina primavara-vara, atunci pot sa trec pe fructe, salate, dar acum nu prea sunt, si mananc ce am la indemana.norocul meu e ca mai fac si sport, merg la sala, si de cativa ani sunt pe la 71-72 kg (1.75 inaltime), dar in timpul asta n-am reusit sa dau burta jos.

6 răspunsuri:
| meriuss a răspuns:

Chestia e sa mananci suficient de mult sanatos astfel incat sa uiti senzatia placuta pe care o creeaza junk-food-urile.e ca la fumat cand te lasi, e sevrajul cand organismul tanjeste dupa o tigara si apoi e psihicul care tanjeste dupa starea care o creeaza tigara; daca poti sa te abtii destul de mult astfel incat sa treaca aceste etape si cu gandul ca nu mai vrei asta, se rezolva si problema ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dependenta de fass food e cunoascuta mai ales in usa din pacate acea mancare nesetoasa are ca rol doar ingrasrea, printr-o alimentatie bazata pe supe,ciorbe,salate, mancare facuta acasa organismul poate sa-si revina, mai bine manca un covrig altecava nu porcarile astea crede-ma ca stintific nu ajuta organismul decat il ingrasa, manca fructe acasa si fa-ti sandvis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si invatate sa nu manci mult te paste multe boli,organsmul uman are nevoie vitamine,proteine nu multe, cand ti foame bea apa multa isi trece nu mereu senzatia de foame e reala, creierul dependent de mancare mereu i va vi foame

| User21 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc,dar ai zis ce stiam si eu, ce am intrebat eu e altceva, cum pot sa ma abtin de la astea, prin ce metoda, dar mersi totusi pentru interes!

| VampirNegru10 a răspuns:

O intrebare.Bei bere?thinking