| Bogdan201739 a întrebat:

Cum sa fac ca aluatul de la pizza sa nu mai iasa tare?

2 răspunsuri:
| Rocsid a răspuns:

Ai pus drojdie?
Pune drojdie ( respecta instructiunile de pe plic) si lasa aluatul sa dospeasca langa calorifer sau acoperit cu un prosop... Dupa ce isi dubleaza maimea cuun sucitor in intinzi.dar nu prea apasat sa nu iasa aerul din el.
Spor la gatit.

| Tabia a răspuns:

Este necesar ca drojdia sa fie topită în apă călduță, dar mai bine in laptele cu care faci aluatul, acesta trebuie sa fie cat mai gras. Adauga putina soda de mâncare topită cu oțet. Dupa ce faci aluatul, lasa-l sa stea nițel la călduț. Dar daca se primeste tare atunci cand il coci, poate fi din cauza cuptorului.