| Kiki20098 a întrebat:

Cum sa inveti mai bine un text,o poezie, o tema la scoala?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste fiecare strofa de 2-3 ori si incerci sa o memorezi, ca apoi sa o spui pe dinafara.
Cu textul este diferit, citesti si retii esentialul din frazele sau paragrafele respective,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de obicei ascult ceva de la Gheorghe Zamfir cand invat ceva.

| simplegirl2 a răspuns:

Citeste de mai multe ori poezia, tema si dupa ce crezi ca ai tinut minte in mare poti sa incerci sa o scrii pe o foaie...ce nu stii prea bine poti sa mai repeti si dupa aia faci la fel...happy

| KenNine a răspuns:

La o pozie poti citi foarte mult pana o retii chiar daca nu o inveti pe de rost, apoi o citesti de 2-3 ori dimineata si o stii foarte bine. Tema la scoala doar sa citesti foarte bine si sa retii esentialul(principalu). Apoi poti sa modifici fiind foarte bine cobinand esentialu ca si cum nai fi invatat lectia ca papagalul.

| TronHD a răspuns:

Iti pot da un sfat pe care il folosesc si eu!
1-citeste texul in intregime de 2-3 ori
2-apoi incearca sa-ti amintesti ce-ai citit si despre ce este vorba
3-ia fiecare propozitie/fraza si invat-o pe de rost
4-dupa ce ai invatat prima fraza/propozitie invat-o si pe a doua apoi spune-le cu voce tare pe amandoua NU SA LE CITESTI!
Cam atat sper ca te-am ajutat
FUNDA?

| forlucky a răspuns:

Scrie textul pe o foaie de hartie si o sa-ti mai usor de memorat.

| AkiseAru a răspuns:

O citesti.

| WinnetouApacheKnight a răspuns:

Daca dormi putin nicio metoda nu functioneaza, ca nu iti poti mentine atentia