| Katalyn_Dan_1996 a întrebat:

Cum scot o pata de cerneala/carioca din blugi....please....va rog sa imi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Incearca cu spirt medicinal,pune intr-un vas mic spirtul, apoi baga portiune patata a blugilor si fa in asa fel incat sa stea in lichid.O sa vezi ca spirtul se inchide la culoare, asta inseamna ca dizolva carioca din blugi. Cerneala iese cu lapte crud caldut -procedezi la fel ca si cu spirtul, cand laptele se coloreaza, il arunci si pui altul. Dupa aceea bagi glugii la spalat. Bafta!happy

1 răspuns:
| trăncănici a răspuns:

Toarnă toată cerneala în apă rece, sau scoate miezul din cariocă şi-l bagi în apă rece, înmoi blugii şi-i scoţi la o culoare! Că alt leac decît asta, clorul sau foarfeca, nu văd!