| ewtgwees a întrebat:

Cum se calculeaza repartizarea electronilor pe straturi la Carbon (6 - numar atomic, 12 - masa atomica) si Magneziu (12 - numar atomic, 24 - masa atomica)?

5 răspunsuri:
| babzibazatu a răspuns:

Numarul de electroni se ia dupa numarul atomic Z.
Pentru clasa a 8-a repartizarea e asa:
C, Z=6
K-2e
L-4e
Mg, Z=12
K-2e
L-8e
M-2e

Pentru clasa a 9-a:
C: 1s2| 2s2 2p2 |
Mg: 1s2| 2s2 2p6 | 3s2 |

Succes!

| sunshine2601 a răspuns:

Pai e simplu. Pe primul strat sunt max 2 electroni, pe al doilea max 8, pe al treilea max 18, etc. Pe tine cam atat te intereseaza deocamdata.
Pe masura ce se completeaza un strat, se trece la urmatorul.
Deci rezolvarea este:
carbon: 2 electroni pe primul strat si 4 electroni pe al doilea
magneziu: 2 electroni pe primul strat, 8 pe al doilea si 2 pe al treilea.

| nicolestyles a răspuns:

Carbon : k=2e- l=8e- si m= 2e-
Magneziu: k=2e- l=8e- m=18e- n=6e-
funda?winking sunt simplewinking

| sashka a răspuns:

Carbonul se afla in perioada 2 si o sa aiba doua nivele pe primul nivet 2electroni si pe al doilea nivel o sa aiba 4electroni, magneziu se afla in perioada 3 si o sa aiba trei nivele pe primul nivet o sa aiba 2 electroni, pe al doilea nivel o sa aiba 8 electroni si pe al treilea nivel o sa aiba 2 elecroni

| Negura_Mihai_1998 a răspuns:

Cum se calculeaza repartizarea electronilor la fier