| crys4u a întrebat:

Cum se calculeaza masa atomica sau molul de atomi?

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Este masa care corespunde unui moli de mol de atomi (6. 023x10 la puterea 23). Ea e specifica fiecarei substante, nu poti (adica nu trebuie) sa o calculezi. La sfarsitul manualului de chimie ar trebui sa fie un tabel (nu al lui Mendeleev) unde poti gasi masa atomica a fiecarui element (se noteaza cu "A").winking Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| missmine a răspuns:

Ce masa are o substanta(de exemplu:oxigenul=16 g)atat e un mol=1 mol; sau nr moli=masa moleculara supra cate grame are substanta(oxigenul se scrie O2; masa lui moleculara este egala cu 32 g pentru ca 1 atom=16 g; el se scrie sub forma moleculara si de aceea este 2inmultit cu 16=32; iar el are 16 grame, de aceea 32(masa moleculara)supra 16(oxigen grame)=2 moli! masa atomica =nr lui avogadro 6, 023 inmultit cu 10 la puterea 23! fundita te rog!