| alibaqaaaqa a întrebat:

Cum se fac acele filmulețe de 5-10 min de tip disney?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1) crearea personajelor 2D sau 3D, si a decorurilor, precum si a celorlalte elemente din compozitie. Include colorizare si texturare.
Treaba asta se face in programe de modelare (pentru 3D):
3DStudio Max,
Maya,
Cinema 4D,
Blender, etc
sau grafica (pentru 2D):
Photoshop,
Illustrator,
suita Corel Draw, etc

2) animarea elementelor, in
Adobe Animate,
Blender,
Maya, etc.

3) compositing (compozitie) si efecte speciale, in
NUKE
Fusion Studio
Adobe After Effects
Autodesk Flame
Blender

4) editare video:
AVID Media Composer,
DaVinci Resolve Studio,
Adobe Premiere Pro,
Final Cut Pro
LightWorks Pro
MAGIX Vegas Pro

Blender e un program GRATUIT, si foarte versatil, in care poti face de toate, cand vine vorba despre grafica, animatie, randare, creare de film.
Dar tocmai fiindca poate face de toate e si foarte complicat.
Uite un filmulet creat in Blender:

https://www.youtube.com/watch?v=WhWc3b3KhnY&pp=ygUNYmxlbmRlciBtb3ZpZQ%3D%3D

Pe langa Blender s-au folosit:
GIMP, Krita (alternative gratuite de Photoshop)
si Inkscape (alternativa gratuita de Illustrator).

| Anonimul151 a răspuns:

Te referi la desenele animate? Dacă da, exista aplicații speciale de animat. Exista foarte multe, dar ca să fie și "calitative", trebuie să plătești cel mai probabil un abonament lunar.

Doar ca trebuie sa muncești câteva ore pentru montarea videoclipului. Plus că trebuie și voce. Se poate ajunge sa se lucreze câteva zile pentru 3 minute ( ca exemplu ).

Poți vedea videoclipuri animate pe YouTube. Exista foarte multe.

| Viziiiiii12 a răspuns:

Poți utiliza programe de animație precum Adobe Animate sau Toon Boom pentru a crea animațiile și poți edita și adăuga efecte speciale cu programe de editare video precum Adobe Premiere sau Final Cut Pro.