| Rallu a întrebat:

Cum se joaca sahul? cel mai rapid raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| Reinkaos a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Regulile_jocului_de_%C8%99ah. Uite aici. Daca ar sta cineva sa iti explice ar dura ceva:)

11 răspunsuri:
| Marutza a răspuns:

Greu! big grin

| KatherinePierce1864 a răspuns:

Sunt anumite reguli... daca vrei poti gasi pe google cum se joaca... funda?

| 100 a răspuns:

La sah trebuie sa dai jos regele, ca degeaba ii iei toate piesele daca nu i-ai prins regele si daca el ti l-a prins pe al tau. dar stiti de ce dau cu bata in balta cei mai multi in viata adevarata? pentru ca nu se prind cine e regele care trage sforile.ca aia de care scriu toate ziarele ca sunt rai, adica politicienii, aia sunt pusi acolo numai ca sa ia palme, dar nu ei au puterea de-adevaratelea. tu trebuie sa te prinzi cine-i regele.

si orice razboi se duce pentru un rege care nu se vede asa de usor.ca uneori regele rau sta ascuns si numai da banii ca sa se bata fraierii intre ei si sa se imprumute de la el.si regele asta nu e nici alb, nici negru, el numai sta si ii lasa pe oameni sa se imparta in albi si negri.si el are un scop pentru care ii fenteaza pe altii sa se bata intre ei si-si face si o haita care vrea sa-i faca pe oameni sa nu mai vada INTREGUL, sa vada numai partea lor pentru care lupta, ori alba, ori neagra, dar nu cumva sa vada cine-i regele si sa-l omoare.si aia care vor sa imparta mintea oamenilor in alba si neagra pun multe clone de-ale lor care sa zapaceasca oamenii si sa nu mai stie aia ce sa creada, dar totusi sunt multi care stiu sa vada padurea si nu numai copacii si se prind incotro vrea regele rau sa duca jocul.

si un razboi cu gloante e tot un fel de sah, si in el conteaza numai aia care stiu ce vor, ca aia conduc razboiul intr-o parte sau in alta.aia care nu stiu ce vor numai pica la mijloc si mor degeaba.si aia care stiu se prind ca totdeauna este un razboi intre frati, dintre care unii se cred albi si altii negri. oare albii si negrii cand o sa vada ce-i mai bine pentru toti, ce-i mai bine pentru INTREG?

mai oameni buni, in Romania avem listaci care se bat intre ei pentru niste posturi pe care le iau de la un partid, si cum intra in politica cred ei ca singuri aleg cum sa lupte si de ce parte sa se afle, dar de fapt ii conduce partidul si sefii lui, care si ei sunt condusi de regele rau sa se bata degeaba cu alte partide.ca de ce vor alegatorii sa se lege la maini si la picioare de un partid? ca in viata uneori trebuie sa fii de dreapta si sa te descurci singur, dar alteori trebuie sa fii de stanga si sa-i ajuti pe altii.

de aia spun sa fiti si voi ca un rege bun care nu e nici alb, nici negru, si sa votati cu aia cinstiti, si daca-s de stanga, si daca-s de dreapta.ca cinstea nu duce la stanga, nici la dreapta, ca face un pas in fata cu curaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se muta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sahul se joaca usor si simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se joaca sahul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceti trebuie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ajungi cu pionii pe partea adversa pioni tai ti se transforma in orice pioni daca ai pioni de acelasi fel sau daca ti-o luat din ei succes la joc paa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu tupeu