| diNNozo a întrebat:

Cum se procedeaza la trecerea granitei dintre Romania - Ungaria? Este prima data pentru mine. Sunt major, as vrea sa vizitez Budapesta cu Motocicleta. Va multumesc!

4 răspunsuri:
| mont a răspuns:

In primul rând vezi daca trebuie sau nu sa faci carantina in Ungaria după sosire sau in România la întoarcere.

In rest find in UE ai nevoie de cartea de identitate, permisul de conducere și actele motocicletei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In conditii normale ajungi la punctul de control intinzi actele tale si eventual a moto, se uita la ele si treci.
In conditii de pandemie e alta treaba si trebuie sa verifici ce alte proceduri se fac ca se modifica de la saptamana la saptamana.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cautat pe google Ministerul de Externe apoi dat telefon si intrebat ce iti trece tie prin cap, mai ales daca te baga in carantina sau nu

| Iote a răspuns:

In primul rand, e recomandat sa astepti pana va fi din nou libera circulatie.
"Începând cu luna noiembrie 2020 a intrat în vigoare decretul guvernamental nr. 478/2020 (XI.3) privind instituirea stării de urgență pe întreg teritoriul Ungariei pentru a preveni efectele pandemiei de SARS-CoV-2 și de a proteja sănătatea și viața cetățenilor.
Starea de urgenţă a fost prelungită de Parlament până la data de 8 februarie 2021. "
https://www.mae.ro/travel-conditions/3756
Nu poti intra ca turist.
Cu noile tulpini, e posibil ca asta sa se prelungeasca.
De regula se verifica actul de identitate. Pentru ca si noi suntem in UE. Daca au suspiciuni, mai verifica si altele.