| Bianca_Ancuta_1991 a întrebat:

Cum se produce un cutremur?

Răspuns Câştigător
| Liana12 a răspuns:

Cand 2 placi se misca una pe langa cealalta ele vor aluneca, se vor lipi, se vor freca una de alta ducand la aparitia unei presiuni care va face ca placile sa se zdruncine, sa se smuceasca formand cutremure. Citeste aici : http://www.referatele.com/......le-com.php Sper ca te am ajutat :*!

1 răspuns:
| onasis1961 a răspuns:

Continentele stau pe nişte falii.Aceste falii intră una sub alta. Când se produc presiuni mari care supun plăcile la şocuri atunci apar acele miscări tectonice.